základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 20.06. 2012 Autor článku Autor: admin .

Jak napsat knihu či delší povídku, aneb rady pro spisovatele

Ještě než začnete psát, měli byste mít nějakou představu o ději, postavách a místě, na kterém se bude váš příběh odehrávat. Můžete si nejprve vybrat jakýkoliv žánr a teprve potom se zamyslet nad dějovou linkou. Žánrů je opravdu nepřeberné množství. Od minulosti se můžete vrátit až do součastnosti, nebo zakusit nějaké velké vesmírné sci-fi, či psát prostě jen o obyčejných věcech, které zaujmou každého. Pokud máte představu v hlavě, můžete si ji napsat na papír, abyste si vždy jen připomněli, oč se jedná. Příběh můžete psát nejprve do zkrácené osnovy a poté ho sepsat do příběhu. Pokud však chcete ihned začít psát, můžete děj improvizovat rovnou při psaní. Podle mě je to ta lepší varianta, jelikož můžete děj přepracovávat a přidávat nové myšlenky.

Psát můžete buď na papíře, nebo na počítači. Druhá varianta je značně lepší, jelikož si můžete vybrat písmo, velikost písma, barvu písma, a když se překlepnete, tak vás program rychle upozorní. Na výběr máte ze dvou programů. Můžete si zdarma stáhnout kancelářský balíček OpenOffice, ve kterém se nachází program Writer, anebo si koupit balíček od Microsoftu s programem Word. Ve srovnání obou programů je lepší možná Word, avšak jen o malý kousíček, jelikož jeho rozhraní je příjemnější a přehlednější, ale k dispozici je také verze zdarma, která však nenabízí všechny funkce, ale uspokojí každého. Pokud tedy máte napsanou myšlenku, vybraný program a možná i osnovu, můžete konečně psát.

Ve vašem ději by neměla vystupovat pouze jedna postava, ale minimálně dvě hlavní, či několik vedlejších. Děj by měl být strhující, napínavý a čtivý a měl by být také přehledný. Volte správné výrazy a vyvarujte se vulgarit, pokud to děj dovoluje. Snažte se čtenáře nějak upoutat a přilákat ho k dalšímu čtení. Velmi důležité jsou také zvraty, které by měly být voleny tak, aby rozpohybovaly děj a rozdmýchaly atmosféru. Na závěr bych vám chtěl dát tip, kde vaši povídku či knihu uveřejnit. Dnešní oblíbenou alternativou je uveřejnit ji jako článek na blog, nebo ji můžete vydat v jednom z internetových nakladatelství, kde jsou vstupní náklady nulové a platíte už jen samotnou cenu knihy. Na www.shopmybook.cz si můžete knihu umístit do internetového obchodu, kde si vás může všimnout i větší nakladatel a vaši knihu vydat.

 

Hodně štěstí při budoucím psaním vám přeje David Strnad, 5.B