základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 17.06. 2018 Autor článku Autor: Dagmar Mandíková

Zvedněte plachty, vyplouváme

 

Touha po moři a plavbě na lodi je hluboce zakořeněná snad v každém z nás.  A ještě více se umocňuje s horkým letním počasím a s prázdninami za dveřmi.

Je rozhodnuto, v pondělí 11. 6. 2018 vyplouváme. Všichni námořníci na palubu!

Češi jsou dobří mořeplavci a nevadí, že dostali do vínku jen malou loď.  Velmi důležitá je příprava na plavbu. Tak na začátku je nutné si pořídit námořnický stejnokroj. Nádherná pruhovaná trika vznikala pod rukama šikovných mořeplavců v krátké chvilce a ta správná čepice byla už jen dokonalou tečkou jejich outfitu. Zahrada hrála bílou, modrou a červenou barvou. Konečně všechno nachystáno. Zásoby zdravého jídla, léků, nepromokavého oblečení i střeliva na obranu proti pirátům byly převezeny z přístavu na palubu lodi.

Před vyplutím je ale nutné složit námořnický slib, protože morálka družstva je pro zdárnou plavbu zásadní. Slavnostní přísaha byla stvrzena poklepáním pádlem a hurá napnout plachty, máme příznivý vítr na cestu k dobrodružství.

Na prvním ostrově jsme museli projít zkouškami zdatnosti. Prolézt úzkým, tmavým tunelem nebylo vůbec jednoduché. Připravit munici do lodních děl, to byl úkol pro siláky a nakonec chytit ve velké rychlosti neobvyklý předmět, to už zvládli jen vynikající námořníci.

Vítr byl nadále příznivý a loď bez potíží připlula na OSTROV POKLADŮ. Nález vzkazu v láhvi způsobil obrovské vzrušení mezi členy posádky. Po otevření hrdla se rozvinula mapa k nalezení pokladu s instrukcemi od samotného kapitána Flinta, který byl obávaným pirátem. O uloupený poklad se nechtěl dělit se svými muži, proto ho ukryl na tajném místě. Zradil tak všechny své kamarády a stihl ho krutý trest. Naši námořníci se s odhodláním vydali na cestu za pokladem. Neměli to jednoduché. Ostré trny jim rozedíraly kůži, tekutý písek všem velice komplikoval trasu a plížení v Zálivu pirátů jim vzalo opravdu hodně sil. Konečně byl cíl jejich namáhavé cesty na dosah. Truhla plná zlata se ukrývala pod nejvyšším bodem ostrova, ale byla v obležení hadů, pavouků a dalších smrtijedů. Po zdolání poslední překážky proběhlo spravedlivé dělení. Vzít si svůj kousek zlata byl opravdu odvážný skutek.

Námořníci byli naprosto šťastní, že dokázali společně překonat všechny nástrahy, a že získali čestně odměnu. Tento zážitek je stmelil a jistě budou dlouho vzpomínat na svůj první poklad. Vlastně na každého z nás čeká nějaký poklad. A nemusí se ukrývat pouze na tajuplném ostrově někde uprostřed moří. Může to být velmi prostá, ale zároveň neobyčejná věc, která je pro nás nesmírně cenná. Tak se držte mapy, nesejděte z cesty a hlavně nepřestávejte poklady hledat!

 

                                       Mgr. Mirka Chupíková

 

FOTOGALERIE