základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 15.05. 2018 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Za zdmi kostela

Po Masarykově náměstí v Uh. Brodě přechází každý z nás nesčetněkrát v roce, ale kostel Neposkvrněného početí Panny Marie známe, zvláště my malí, víceméně jen zvenčí. Proto čtvrťáci využili milého pozvání a 14. května 2018 se zúčastnili komentované prohlídky farního kostela.

 

Při procházení chrámových lodí jsme narazili mimojiné na výjev Sv. Václava, se kterým se opakovaně setkáváme v hodinách vlastivědy. Jaká byla radost nás všech, že si dokážeme obraz spojit se skutečnou osobou, jeho životem a významnými historickými událostmi. Až mysticky působící slova jako oratoř, sakristie, kůr nebo ornát se nám už nejeví tak cize. Vyvolají v nás  téměř hmatatelnou vzpomínku na tajemné kouty kostela. Majestátně znějící varhany nám doslova vzaly slova ze rtů, takže i věčně štěbetající dítka takřka oněměla. Naštěstí  jen na malou chvíli.

Kolik má "náš" kostel zvonů či píšťal asi za pár dní z hlav vypustíme (jak je ale všechny znám, budou si takové titěrné detaily pamatovat zatraceně dlouho :-) ), ale pocit, že máme nádherný kostel, snad přetrvá. 
Moc děkujeme farnosti  za laskavé přijetí.

Petra Hrabovská a holky a kluci ze 4.B