základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 18.09. 2019 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Za odměnu v ZOO Lešná

Milá odměna za úspěšný vánoční koncert naší školy čekala čtvrté a páté třídy ve druhém zářijovém týdnu, který překvapil prosluněným babím létem. Oba ročníky se shodou okolností nechaly zlákat voláním divočiny asijského kontinentu. Pro většinu z nás exoticky vonící a málo známý světadíl.

 

Naše expediční výpravy s batohy naplněnými proviantem až po okraj začaly své poznávání v průchozí voliéře mršinožravých supů. Měli jsme štěstí. Jako potrava jsme byli nezajímaví a ani pověstné štěstí v podobě ptačího trusu si žádný z výletníků na hlavě neodnesl.

 

Trasa vedla kolem pand červených, které se úspěšně ukrývaly ve stromoví a na jejich přítomnost nás upozorňoval jen občasný pohyb nebo mihnutí stínu ve větvích. Giboni to sice zpočátku na nás také zkoušeli s hrou na schovávanou, ale při všeobecném zklidnění se nám předvedli v plné kráse i s mládětem, které se pokoušelo o první dobroudružství mimo záda své mámy.

 

Nejvíce jsme se ale zalíbili tapírům. Tahle bíločerná stvoření se nám ukázkově procházela po výběhu a my si mohli dosyta užít jejich bizardní podoby. Jak jsme se od paní průvodkyně dozvěděli, jsou něco mezi lichokopytníky a sudokopytníky, mají tělo prasete, uši a končetiny koně, chobot slona sloužící ve vodě jako šnorchl, zbarvení zebry a někomu dost silně připomínají mravenečníka. Navíc vyměšují jedině ve vodě, na suchu jim to nejde a nejde. Veselé zvíře, které má v asijské džungli své zasloužené místo.

 

Pověstným zlatým hřebem našeho putování bylo útočiště tygra ussurijského a především Samba, Uma a Nanu - dvě slečny a jeden kluk, kteří už od června dovádí spolu s rodiči ve své expozici v asijské části zoo.

 

Společný výlet s námi absolvoval i maskot třídy 4.B a několikrát se dle pohledů dětských návštěvníků stal  tisíc čtyři sta šedesátým osmým místním zvířecím exponátem.

 

Každý si jistě našel to své oblíbené zvíře a možná si ho vybral i v plyšové podobě mezi nepřeberným množstvím suvenýrů na památku. Pro některé byly ale i přesto nejlepší naše domácí sýkorky, které nám dělaly blízkou společnost u krátkého odpočinku v africkém zákoutí.


Máme to tam zkrátka rádi v té naší Lešné!

 

Za děti a pedagogický doprovod 4. a 5. ročníků

Petra Hrabovská

FOTOGALERIE

 

 Přiložené soubory:
- tapír
- zoo lešná asie
- děti a sally