základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 02.03. 2023 Autor článku Autor: Mgr. Veronika Bartončíková

Výroba ptačích krmítek ve školní družině

V pátek 24. 2. nastal v družině čilý ruch. Rozhodli jsme se s dětmi vyrobit pro ptáčky krmítka z obalů od mléka a džusů.

Před tvořením jsme se rozpovídali o tom, kteří ptáci zůstávají přes zimu v našich krajích a kteří odlétají za teplem. Také jsme přemýšleli, co mají ptáčci rádi k snědku a co naopak vůbec nesmí. Dětem se při první aktivitě velmi dařilo, protože poznaly všechny ptáčky na obrázcích a téměř všechny dokázaly pojmenovat. Další částí ptačího odpoledne, které jsme trávili v odborné učebně výtvarné výchovy a druhé oddělení ve cvičné kuchyňce, byla samotná výroba ptačích krmítek. Při skupinové práci děti pěkně spolupracovaly a práci si mezi sebou rozdělily. Někteří krmítka natírali temperovými barvami, jiní vystřihovali nejrůznější ozdoby, lepili na krmítka již dříve nasbírané přírodniny. Vznikly naprosto originální ptačí domečky. Po dozdobení se kluci a holky pustili do výroby lojových koulí. Děti sesypaly slunečnicová semínka s prosem a v miskách smíchaly s rozpuštěným sádlem. Každý z brčka ustřihl 5 cm dlouhý pásek, který si musel vložit do formiček, aby se po zaschnutí měl kudy provléct provázek k zavěšení. Smíchanou směs si děti vkládaly do formiček a nechaly uschnout na připraveném pečícím papíře. Po zábavné tvořivé práci jsme obě učebny uklidili. 

 

Velice se těšíme, jak krmítka a lojové koule na zahradě družiny pověsíme a netrpělivě budeme vyhlížet, zda se ke krmítkům a koulím ptáčci sletí a ochutnají připravené dobroty.

 

https://zsvin.rajce.idnes.cz/Vyroba_krmitek_pro_ptacky./

Vychovatelky Veronika Bartončíková a Gabriela Mlíčková