základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 14.12. 2016 Autor článku Autor: Dagmar Mandíková

Vánoční putování valašskou dědinou

Děti ze školní družiny se vydaly do Rožnova pod Radhoštěm, kde ve Valašském muzeu v přírodě prošly vánoční cestu z minulého století.

Zdejší pracovníci muzea se stejně jako jiné roky proměnili na hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky a dětem ve vyhřátých chalupách připravili nejedno překvapení. Ukázali jim, jak dřív lidé slavili Vánoce, jaké zvyky a tradice v dřívějších dobách dodržovali. Děti tak mohly vidět, jak se vyšívalo, tkalo i předlo, jak se pekly oplatky a zdobily perníčky nebo jak řezbář vyřezával nádherné figurky do Betléma a kovář vyráběl koňské podkovy. To vše za důstojného přihlížení Mikuláše a jeho čertovské družiny. Obrovským zážitkem byla i návštěva ve staré škole, kde pan učitel za doprovodu houslí učil děti koledy a kde jim ukázal, jak se učilo dřív. Na závěr prohlídky na naše promrzlé koledníky čekalo posezení ve vyhřáté chalupě, kde za okny svítila svíčka, v peci praskal oheň, který osvětloval starobylou izbu provoněnou perníkem a čajem z devatera kvítí.

 

Tak takové bylo naše vánoční putování valašskou dědinou doprovázené poletujícími vločkami sněhu …

 

FOTA 2.B + DÍVKY 3.B

 

FOTA 3.A + 5.B + KLUCI 3.B

 

FOTA 12.12.2016

 

FOTA 2, 12.12.2016