základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 04.10. 2022 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Tutanchamon - jeho hrobka a poklady

Také si někdy vzpomenete na své veledůležité poklady z dob, kdy jste byli malí? Ať to byl pouťový prstýnek, barevné peříčko nebo možná i skleněná kulička, určitě pro Vás byly nesmírně cenné a drahé. Za pokladem tentokrát ovšem skutečně nevyčíslitelné hodnoty jsme vyjeli se sedmáky v úterý 4. října 2022 na brněnské výstaviště. Jako objevitelé ztracené archy po stopách Indiana Jonese jsme se vydali na fascinující cestu Údolím králů za faraonem Tutanchamonem, abychom nahlédli do úchvatné historie starověkého Egypta. Kdo očekával poklad v podobě jednoho krásného prstenu, náhrdelníku nebo sošky, ten nevycházel z úžasu. Procházeli jsme Tutanchamonovy pohřební komory a objevovali zlaté poklady přesně tak, jak byly odhaleny v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. A to téměř přesně po 100 letech od tohoto senzačního objevu. Oči nám přecházely z jedinečného rozsahu bohatství v podobě stovek ozdobných předmětů (nad jejich využitím nebo smyslem nám občas zůstával rozum stát), šperků, zbraní, truhlic, amuletů, schránek, sošek či sarkofágů.
Postupně jsme se za pomocí audioprůvodce dozvídali praktiky balzamování, pohřbívání, uctívání, poznávali neuvěřitelné řemeslné dovednosti, pochopili jsme podstatu víry v posmrtný život apod. Tolik zlata už těžko uvidíme na jednom místě. Po výstavních sálech jsme doslova pluli jako na vlnách Nilu.  A nevěnovali jsme se pouze historii, také jsme občas narazili na střípky z přírodních věd. Kromě zlata a drahých kamenů se to na výstavě hemžilo podobiznami supů, sokolů, koček, býků, kober a zlatých skarabeů čili vrubounů posvátných.

Samozřejmě nechyběla překrásná zlatá posmrtná maska Tutanchamona, která je v originále z 10 kilogramů ryzího zlata.  K ní naše pohledy vzhlížely asi nejdéle. Pompéznost, velkolepost, okázalost, honosnost, lesk a majestát …. to vše nás napadalo při objevování tohoto mistrovského díla.
Některým se opravdu nechtělo brněnské výstaviště opouštět. Ale jiní už měli obrovský hlad, třeba na ne zrovna egyptský “mekáč”. Proto jsme se přesunuli do Vaňkovky, která nás nemohla oslnit více, ale přece jenom radost udělat dokázala. Nakonec všechny duše v pořádku dorazily domů a kdo ví! Možná ve snech se k nám budou vracet postavy egyptských bohů jako Re, Anubis, Amon, Sachmet či Hor a my se s nimi budeme moci ještě krátce potěšit.:

                               Salam alejkum (mír s Vámi), Petra Hrabovská

https://zsvin.rajce.idnes.cz/Tutanchamon_Brno_7.A_7.C_2/