základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 23.06. 2020 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Spanilé jízdy ve 4.B

Psaní už jsem pro tento školní rok pověsila na hřebík. Probíhá poslední týden školy, ukončujeme, sumarizujeme, klasifikujeme, kdo by si našel čas na čtení článku.

Ale přece mně to nedalo. To máte tak, když vám kromě splněných úkolů z pracovních sešitů, vyplněných křížovek, vyluštěných kvízů a rozklíčovaných šifer přistane ve vaší skypové adrese něco, co jste vůbec nezadali a nečekali, ale moc se vám to líbí a hned se s tím chcete podělit s ostatními. 

V době, kdy mohli odpočívat, dívat se na televizi, běhat po venku a hrát si na princezny nebo na superstar, se pustili do tvorby krátkých videí na téma našich vlastivědných povídání o husitství.

Videa o Janu Husovi a Janu Žižkovi v naší třídě  odstartovala domácí kutění v dílnách a garážích. Výsledkem byly nejrůznější husitské zbraně od praku, luku se šípy, přes cepy (naštěstí pro naše účely neokované hřeby), řemdichy a kropáče, kališnické štíty, v holčičích pokojíčcích ze starých triček vznikla nejedna husitská vlajka i kališnický prapor. Dokonce kacířská čepice Jana Husa, která mu byla nasazena k ještě větší potupě před upálením. 

Ze třídy zněla husitská hymna Ktož jsú boží bojovníci, podívali jsme se na úryvky z historických velkofilmů Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem.

Vysvětlili jsme si bojové taktiky geniálního vojevůdce Jana Žižky, prolistovali jsme odbornou literaturou. 

Spoustu toho naši malí husité zapomenou, ale snad něco málo v jejich hlavičkách zůstane na delší čas a již zanedlouho, 6.července, všichni vzpomenou na osudné události v Kostnici.


https://zsvin.rajce.idnes.cz/husite_ze_4.B/