základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 09.11. 2019 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Profesor Hokus Pokus

Ani kouzelný klobouk kouzelníka Pokustóna by nám nemohl vykouzlit takový úsměv na tváři jako program, který čtvrťákům přijel z Olomouce představit v pátek 8.11. pan Radek Chajda - dospělák s hravou duší kluka, vystudovaný učitel fyziky, který se snaží o zábavnou popularizaci vědy. I když za okny nepanuje parné léto, experimenty s vodou nás i v dušičkovém období dokázaly nadchnout a pobavit. Pod pojmem sifon si děti do dnešního dne dokázaly představit maximálně sodovku, od nynějška už ví, že se jedná o geniálně vymyšlenou zápachovou uzávěrku. Pomocí pet láhve, šlauchu a vody s modrým potravinářským barvivem nám bylo demonstrativně předvedeno, proč se na záchodě vlastně dá normálně dýchat, aniž bychom padli nepříjemným odérem z potrubí. Hydrostatický tlak je pro naše čtvrťáky sice pojem stále neznámý, ale jak fungují spojené nádoby, jsme si vyzkoušeli. 

     Rodičové, pozor! V blízké době možná děti vykoupí šumivé vitamíny. Tentokrát ale o jejich zdraví půjde až na druhém místě. Zřejmě vyzkouší skleničkové rakety, při kterých uvolňovaný  oxid uhličitý vymrští korek do opravdu závratné výšky. Doprovodný zvukový efekt nás překvapil a rozesmál. A obsah rakety je navíc nabitý vitamíny a dobře chutná. Že železo neplave? Omyl! A my se o něm na vlastní oči za pomoci našich šikovných rukou přesvědčili. V pořadí už několikáté nadšené jéééééééé nás donutila vykřiknout nádherně barevná papírková chromatografie. Vyslovit to skoro nedokážeme, ale vypadá to krásně. Zkrátka si už umíme představit, jak jsou namíchány barvy fixů. Snad si stále nemyslíte, že černá je prostě jen černá?

      Knihu 20 tisíc mil pod mořem znají čtvrťáci zatím jen okrajově. Ovšem jak funguje ponorka, jsme si dokázali  na malém modelu, jak jinak než z pet lahví.  Do třetice hrály pet lahve hlavní roli při výrobě stříkačky. Jednoduchý mechanismus a vodní zábava byla na světě. ...A pokud to “udělátko” dětem někdo nezabavil, stříkají si pro radost ještě dnes ...

Sice jsme se museli rozloučit, ale příští rok zase nad nějakými hustomegasenzačními pokusy v naší vinohradské škole na viděnou!

Moc děkujeme za perfektní hodinu a už vážně věříme, že věda je zábava!


Petra Hrabovská

 

 

https://zsvin.rajce.idnes.cz/2019_11_08_Ctvrtacke_hokusy_pokusy/