základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 11.12. 2023 Autor článku Autor: Dagmar Mandíková

Procházka Valašskou dědinou

S adventním časem je v lidovém prostředí na Valašsku spojena řada rozmanitých tradičních zvyků. Děti ze školní družiny zavítaly v tomto předvánočním čase do Rožnova pod Radhoštěm. Procházka Valašskou dědinou je naladila na dobu přicházejících Vánoc.

 V dřevěných chalupách byly připraveny ukázky toho, jak se kdysi žilo a jak se slavily vánoční svátky. Některé zvyky byly pro nás známé, jiné úplně nové. Moc se nám líbilo zdobení perníčků, práce kováře, výroba oplatků, svíček a lití olova.

Své kouzlo měla stará škola, kde pan učitel ukázal dětem, jak se dříve učilo a jaká přísnost panovala ve školách.                                                                                                                                    Návštěva skanzenu byla zakončena v chalupě, kde voněl čaj z devatera kvítí, v peci praskal oheň a hospodyně vyprávěla o štědrovečerní večeři na Valašsku. Život tady byl náročný, přesto krásný.


 

                                                     Markéta Jílková

 

FOTOGALERIE ZDE

 

VIDEO ZDE