základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 11.06. 2016 Autor článku Autor: Dagmar Mandíková

Po stopách Komenského

Cílem dalšího výletu dětí ze školní družiny se tentokrát stala obec Nivnice, která se chlubí krásnou přírodou, památkami, lidovými tradicemi a bohatými možnostmi k prožití zajímavé letní dovolené.

A protože Nivnice je nejpravděpodobnější místo narození Jana Ámose Komenského, byl náš program jasný. Vydali jsme se po jeho stopách a navštívili jeho rodný dům – Bartkův mlýn. Ten je zapsán na seznamu kulturních památek ČR. Průvodci po mlýně nám byli pan Čejka s dcerou. Jejich poutavé vyprávění plné historie děti velmi zaujalo. Na vlastní oči viděly většinu strojového vybavení, dozvěděly se, jak se dříve ve mlýně mlelo obilí, prošly se po starobylém schodišti a viděly i základy vodního náhonu, nad kterým má své sídlo vodník. Ten se svýma vykulenýma očima a s lucernou naháněl některým dětem strach! Každá z místností mlýna na nás všechny dýchla tak trochu tajemnem a není se co divit! Můžeme se totiž pochlubit, že jsme stáli v domě, jehož nejstarší písemný zápis je z roku 1592…

Náš další program v obci byl i nadále velmi pestrý. Paní učitelka Chupíková, známá svými kanadskými žertíky, i tentokrát nezklamala. V době našeho odpočinku na koupališti mezi nás přivedla nefalšovaného „Komenského“. Psssst! Byl to Míša Bělánek z 5.B. Nám to ale nevadilo… Jeho podoba byla dokonalá a i jeho hry, přesně v duchu „škola hrou“, nás velmi bavily. Po právu nás všechny za snahu odměnil, jak jinak – nezbytnou školní pomůckou gumou, určenou tentokrát na pomyslné vymazání všech nepříjemných školních zážitků.

Odpoledne v Nivnici nám bohužel velmi rychle uběhlo a my slibujeme, že se sem určitě ještě někdy v budoucnu vrátíme. Zdaleka jsme totiž neviděli všechny nivnické památky a turistické zajímavosti. A právě proto jsme před nástupem do autobusu šlápli na pomyslné stopy Komenského…

 

Děkujeme panu Čejkovi s dcerou za prohlídku mlýna, panu starostovi Vykydalovi za zprostředkování návštěvy, panu Kolacijovi za možnost odpočinout si a pobavit se na místním koupališti Riviéra a všem místním za vřelé přijetí nejen u zmrzliny, ale i na nově otevřeném workoutovém hřišti či v kostele.

 

FOTOGALERIE: