základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 12.12. 2017 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Od adventu do Tří králů

Povím Vám příběh plný světla, naděje, pokory a zklidnění. Pohodlně se usaďte a zapomeňte na každodenní shon...

 

Byly dva dny před druhou adventní nedělí, 8. prosince 2017. Všude kolem nás pokračovaly hektické přípravy oslav narození Ježíška. A my toužili zažít trochu poklidné čarovné nálady panující při předvánočních přípravách našich babiček. Skanzen ve Strážnici nám v programu „Radujme se, veselme se“ umožnil nahlédnout do předvánoční doby v jihomoravské vesnici minulého století.

 

A všechno, co jsme viděli, nás doslova okouzlilo. Nahlédli jsme pod pokličky obvyklých prací, zvyků a příprav tradičních jídel a stolování našich předků. 

Draní peří a tiché povídání staré kmotřenky by bylo nejlepší poslouchat z rozpálených kamen v rohu jizby, ale i tak nás stařenčina povídačka o jejím dětství nadchla od prvních vět. Čekalo nás pečení vánočních oplatek i jejich ochutnávka - královské dělení zaručeno! Na blátivém chodníčku jsme míjeli obchůzku tajuplné Lucky, která všechny odvážné pomazala moukou, sv. Mikuláše s družinou, poslechli si pastýře s malými, o to více šikovnými koledníky i slovutné tři krále. 

S panem  učitelem z místní obecní malotřídky jsme se ujistili, že naše moderní škola je o trochu více pohodlnější a naučili jsme se novou krásnou koledu. Neznáte ji náhodou? Hopsa, pacholátka, chlapci aj děvčátka  a už nám nastává vánoční památka ...

 

Dlouho jsme kroutili hlavami nad skutečností, že dřív měly děti rády především měkké dárky, protože je zahřály třeba při nelehké cestě do daleké školy. Vyzkoušeli jsme si odlévat cín, na památku si odnesli náš třídní odlitek – strom života a zkusili další věštební praktiky vykonávané  v čase magického Štědrého večera. Ve tvůrčích dílnách jsme si nazdobili perníčky a vyrobili ozdůbky. Na třídní vánoční stromeček jsme si odnesli tradiční skleněnou baňku i čerta z kynutého těsta. Krásná zkušenost nás zahřála i v nepříjemné zimě a  tak dokonale naladila, že se nám vůbec nechtělo vracet do městské reality.

 

Příběh plný vůní i zážitků je u konce. Proto slyšte: „Vinšujem Vám štěstí zdraví, svaté Boží požehnání, požehnání tomu domu, co dobrého všecko k tomu!“

FOTOGALERIE

Petra Hrabovská, Marcela Hauerlandová a holky a kluci ze 4. A a 4. B