základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 27.09. 2023 Autor článku Autor: Mgr. Petra Šmídová

Naši druháci v Lešné

 

Hned při našem příjezdu nás přivítal Mgr. Tomáš Divilek se kterým jsme se během pár chvil jako první ocitli v zoogeografické oblasti  Afrika v expozici GORA ARK, což znamená ARCHA SUPŮ a dověděli jsme se spoustu zajímavostí například, že tato archa se stala domovem dvou desítek supů a dalších druhů afrických ptáků. Voliéra, která měří na délku úctyhodných 80 metrů je svým pojetím naprosto unikátní, v České republice nikde jinde obdobnou neobjevíme. Voliéru obývá 5 druhů afrických supů - supi Rüppellovi, bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni. Kromě supů ve voliéře jsme viděli hadilovy písaře a zástupce menších afrických ptáků, např. papoušky šedohlavé západní, zoborožce hrubozobé nebo různé druhy turak. Naše výprava měla velké štěstí, kdy v amfiteátru jsme mohli právě dnes sledovat mimořádný zážitek - krmení hejna supů - na vyvýšeném pahorku ve voliéře,  jak si poradí s připraveným kadáverem celého zvířete. Udiveně jsme sledovali jejich sociální chování, hierarchii ve skupině nebo souboje mezi jednotlivými ptáky. Dále jsme pokračovali k výběhu žiraf, kdy za nimi po chvíli vyběhli rozespalí Ocásek a Bezocásek .Prasata savanová, dále pštros dvouprstý a kudu velký. Kde jsme se hodně nasmáli, byla zastávka u výběhu surikat, kdy bezpochyby jedna z nich držela hlídku již v 10. 00hodin kdy mlsně vyhlížela svoji chovatelku s chutným obědem- hmyzem, drobnými hlodavci nebo ptačími vejci. U dželad jsme se dověděli o týdenním nově narozeném mláďátku, kdy si tato rodinka nový přírustek pečlivě střežila. Úsměvy na tváři nám vykouzlila sloní skupinka včetně malého Zyquarriho, která nás přiběhla pozdravit ve svém super výběhu, stihli jsme také krmení aligátorů, rybičky, tapíry, hyeny skvrnité, pohladit si rejnoky a zhlédli jsme i spoustu dalších zvířat. Naši poznávací expedici jsme zakončili zakoupením drobných suvenýrůJ spokojení a nadšení se rádi do zlínské ZOO opět brzy vrátíme. Velmi pěkně děkujeme panu Divilkovi za poutavě připravenou přednášku, která nás obohatila o spoustu informací.

Brzy se zvířátky na shledanou .

FOTOGALERIE:                                                               2.A + 2.B a jejich třídní učitelky