základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 01.03. 2018 Autor článku Autor:

Na otočku do Rudic

Cesta začínala na autobusové zastávce, kde se sešlo 20 dětí z II. oddělení ŠD, 4 rodiče, 2 kamarádi předškoláčci a samozřejmě 1 paní učitelka. Všichni teple oblečeni, vyzbrojeni dobrou náladou a odhodláním zažít něco nevšedního, což symbol Vánoc na konci února určitě splňuje. 

Betlém se nachází v kinosále obecního úřadu, je vyroben z lipového dřeva, měří 5 metrů a skládá se ze tří pater. Všechny figurky se pohybují a představují nějaké řemeslo či činnost typickou pro venkov. Některým dětem se líbil strašně moc kominíček, jiným řezník při práci na zabijačce, Dalším zase drvoštěp, ponocný nebo myslivec. Velký úspěch sklidil svatební průvod s ženichem a nevěstou, a také pár tanečníků. Návštěvníci byli nadšeni z mistrovského provedení, drželi palce dřevěnému lyžaři, aby zvládl prudký sjezd z kopce bez újmy.

V každé vesnici jsou dobrovolní hasiči, v Rudicích si to bez nich ani nedovedem představit. Dva zmenšené modely v uniformě usilovně pumpovaly vodu do stříkačky, když měly hotovo, mohly si zajít do hospody na kulečník. Výjevy nejen z každodenního života, ale také biblický obraz s Ježíškem, to všechno je věrně vyobrazeno v tomto betlému. Hodina strávená prohlídkou s poutavým vyprávěním autora utekla jako voda. Po šálku výborného teplého čaje a tvarohových buchtách spěchali Broďané na autobus. Cesta dál pokračovala vlakem, pro někoho to byla premiéra. Výlet jsme si krásně užili i díky pomoci rodičů. Všechno klaplo na jedničku a vzorné setkání na vlakovém nádraží zasluhuje jedničku s hvězdičkou.

Mirka Chupíková děkuje za pomoc panu Válkovi, Renatě Staré, paní Tomancové a Čechové.


FOTOGALERIE