základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 20.02. 2021 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Knižní výzva v 5.B

Málokdo je od mala vášnivý čtenář. Většina z nás je tvorem od přírody líným. Tíhneme k jednodušším zábavám, jako je sledování televize, koukání do mobilu, hraní na počítači, v tom nejlepším případě lítání po venku. Čtení knih považuje část lidí za ztrátu času a nudu k uzoufání. Ale proč nás do čtení tak moc rodiče a učitelé nutí? Vážně je to k něčemu dobré? Odpověď je taková, že důvodů je spousta a všechny se nám hodí do života. Samozřejmě jsou knihy poučné a my díky nim získáváme velké množství znalostí. Rozšiřujeme si slovní zásobu, zlepšujeme paměť a soustředění. Když si ale vybereme tu správnou knihu psanou téměř na míru pro nás, zažijeme spousty zábavy a to skoro zadarmo. Konečně v dnešní covidové době plné zákazů, příkazů a nařízení, kdy můžeme velmi málo a kolikrát i to málo v dost omezené podobě, je kniha povolenou neškodnou kratochvílí, která nám může pomoci snížit napětí, stres a stesk po kamarádech nebo dokonce po škole!

A protože jsme si chtěli hodiny češtiny trochu zpříjemnit a vyjet ze stereotypu našeho učení a procvičování, vyhlásili jsme ve třídě 5. B knižní výzvu . Úkol zněl jasně: Vytvoř zajímavou prezentaci pro svoji rozečtenou nebo oblíbenou knihu. Vymysli výstižné pozadí podle názvu knihy. Zapoj svou kreativitu! Buď originální a vtipný. Buď zkrátka nejlepší!

Ve fotogalerii se začaly objevovat oblíbené dětské tituly jako Klub tygrů, Babička drsňačkaHarry Potter, ale i populárně naučné knihy o dinosaurech, autech, vlacích nebo tenise. Každý si našel tu svoji a pokusil se nejlepší snímek. Porota, která se zrodila z celé třídy, potom na online hodině vybrala vítěze. Naše výsledná listina vypadá následovně:

1. místo: Tibor Müller –  Spongebob
2. místo: Kateřina Válková – Nimona
3. místo: Zuzana Rybnikářová - Bethany a netvor
4. místo: Zuzana Zelinková – Emily Pírková a začarované dveře

           Dan Kočí – Minecraft (Průvodce světem průzkumníka)

5. místo: Eliška Stará  Babička drsňačka

Gratulace vítězům a velká pochvala pro všechny děti!

A teď už prosím nerušit! Je páteční odpoledne. Otevírám svazek bezmála tisícistránkový a nechám se v poklidu přenést na chladná skotská vřesoviště, kde skotské klany bojují se zájmy anglické koruny  …

Petra Hrabovská

 

https://zsvin.rajce.idnes.cz/Knizni_vyzva_v_5.B/