základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 25.06. 2018 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Husité v lavicích

Protož střelci, kopiníci, řádu rytieřského, sudličníci a cepníci, lidu rozličného…znělo opakovaně z našich hodin vlastivědy. Husitskou hymnu „Ktož jsú boží bojovníci“ si totiž čtvrťáci velmi oblíbili. Až překvapivě rychle se v hodinách vlastivědy  kluci a holky začali před očima měnit v husitské bojovníky. Praky jsou blízké i našim současným uličníkům, halapartny a kopí známe z filmů a pohádek, za to řemdich, palcát, pavéza či tarasnice -  to byla velká neznámá. Zkusili jsme naši šikovnost a vyrobili si repliky husitských zbraní, vysvětlili taktiku vozové hradby, obdivovali válečného génia a mistra taktiky Jana Žižku z Trocnova, povídali si o založení jihočeského Tábora. S husitstvím jako významným úsekem našich národních dějin jsme se seznámili nad rámec povinných znalostí, ale kantor musí využít příležitosti, dokud je u žáků chuť a vůle. Určitě všechny nové poznatky v další výuce ještě zužitkujeme. 

 

Petra Hrabovská a 4.B

FOTOGALERIE