základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 03.10. 2019 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Houbaříme v přírodovědě

Podzim propukl v plné síle. Společně obdivujeme podzimní dny, které by každý nadšený mykolog  prohlásil za dokonalé. K teplým  dnům i nocím se přidaly vydatné srážky, které probudily zasychající podhoubí a pro všechny houbařské příznivce nastal ráj na zemi. Každý si může zajít do lesa, odnést si košík nebo dva domů a zpracovat si je do jedné ze spousty houbových delikates. Poctivá bramboračka, smaženice, houbová omáčka se bez hub neobejde a něco se musí schovat i na zimu třeba do vánočního kuby.
A protože jsme ve čtvrtých třídách v přírodovědě právě otevřeli tématický okruh HOUBY, využili jsme bohatství, které nám současný podzim nabízí.
Ve 4.B se nám sešla voňavá výstava těch nejznámějších a nejběžnějších druhů hub . Ukázali jsme si rozdíl mezi houbami lupenitými a rourkatými, roztřídili jsme si houby na jedlé, nejedlé a jedovaté. Vysvětlili jsme si lidové názvy masák, hořčák, babka nebo modrák. Ve vyučování bylo patrné, že Češi jsou vášnivými houbaři už od útlého dětství a že těžko chápeme třeba skandinávské národy, kteří se k houbaření staví velmi vlažně. Zážitků a historek z lesa jsme si vyslechli víc než dost. V následující hodině ještě nahlédneme do atlasů, pokusíme si vyhledat ty nejvíce nebezpečné druhy a naučíme se je odlišit od ostatních. Doufám, že se do budoucna ochráníme od zbytečného břichabolu z hub, které na talíř vůbec nepatří.
Pan Smotlacha, věhlasný houbařský guru, by z nás měl snad radost.

Petra Hrabovská a děti ze 4. B

https://zsvin.rajce.idnes.cz/2019_2_10_Houbarime_v_prirodovede_4.B/