základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 15.11. 2018 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Filharmonie B. Martinů aneb Hoď se, hochu, aspoň trochu do gala

V pátek 9.11. 2018 se páťáci vypravili do Zlína na koncert Filharmonie Bohuslava Martinů. Plán zněl jasně. Zažít trochu jinou a nevšední zkušenost, na kterou nejsou naše děti zvyklé. Do kina chodíme běžně. Také máme jisté povědomí, jak to chodí na divadelní scéně. Ale rozsáhlý koncertní sál, filharmonické těleso čítající desítky muzikantů a libě se linoucí tóny klasické hudby, to je něco, co měli naši páťáci ochutnat poprvé. Domluvili jsme se, že pro tentokrát necháme tepláky a sportovní trička odpočívat ve skříni a pokusíme se ustrojit tak, jak se sluší a patří. Jenže kolikrát zůstávají prosby pedagoga nevyslyšeny! Ale žádné společenské módní faux pas se nekonalo! Moji milí, vyrazili jste mi dech! Vzali vítr z plachet! Překvapili mě, potěšili a dojali! Krásně se na vás dívalo. Slečny se rády strojí už od mala a tentokrát si daly obzvlášť záležet. Ale ti kluci! Pardon, více by se hodilo říci malí gentlemani, protože ti byli doslova světoví! Všude samá nažehlená košile, kravata, motýlek pod bradou, vesta či sako a parfém půjčený od tatínka. Už jen malý krůček zbývá k dospělosti, za chvíli taneční a první rande. Rostou nám před očima a tenhle den byl pro ně dokonalou lekcí elegance a společenského chování. "Klasikové převážně vážně“ se jmenoval námi vybraný výchovný koncert Filharmonie Bohuslava Martinů, konaný v kongresovém centru ve Zlíně. Obklopeni fascinující architekturou Prof. Ing. arch. Evy Jiřičné jsme se cítili obzvlášť slavnostně. Promlouvaly k nám ukázky děl takových mistrů klasicismu, jako jsou Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven. Dozvěděli jsme se pikantérie z jejich soukromého života, pochopili význam dirigenta velkého symfonického orchestru. K poslechu vážné hudby je třeba si najít cestu a věřím, že my máme slušně nakročeno. Při odchodu nám paní šatnářka složila velkou pochvalu se slovy, že tohle ještě nikdy neviděla a jak jsme to, prý, dokázali. Máme přeci bezva rodiče a čupr děti.Tak ať nám ten slavnostní pocit vydrží co nejdéle!

Petra Hrabovská, Marcela Hauerlandová

 

https://zsvin.rajce.idnes.cz/2018_11_09_5AB_Filharmonie_B._Martinu/