základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 25.09. 2020 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Den české státnosti - život svatého Václava

Na 28. září připadá svátek označovaný jako Den české státnosti. Zároveň je tento den svátkem svatého Václava, patrona Čech a Moravy a jednoho ze symbolů českého státu. Jeho svátek připadá na den jeho zavraždění. Vyvrcholením oslav tohoto státního svátku bývá pravidelná Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. 

I my jsme si ve škole připomněli nadcházející svátek. Celý den jsme ve třídě 5.B věnovali povídání o jeho životě a skutcích. Při poslouchání nahrávky “Legenda o svatém Václavu a jeho krutém bratru Boleslavovi” od Jaromíra Nohavici jsme si vytvořili jezdeckou figurku Václava. Otázka, zda to byl hřebec nebo klisna je opředena tajemstvím, stejně jako jeho zbarvení. Nám se sešla krásná sbírka běloušů, hnědáků, grošovaných i koní černých jako uhel. 

V současných nelehkých dnech, kdy se na nás řítí nebezpečí v podobě virů, se možná více než kdy jindy hodí vroucí motlitba:

“Svatý Václave, vévodo české země, oroduj za nás...!”


AŽ BUDE NEJHŮŘE, VÁCLAV NÁM POMŮŽE...

(UŽ ABY DORAZIL A COVID PORAZIL!)

 

Petra Hrabovská + holky a kluci z 5.B

 

https://zsvin.rajce.idnes.cz/Zivot_svateho_Vaclava/