základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 28.06. 2012 Autor článku Autor: admin .

Děkovný dopis ze ZOO Lešná

V letošním roce mají žáci naší školy pod patronátem paviána dželadu, jemuž poslali doposud nejvyšší částku našeho šestiletého sponzorování. Na jeho stravování přispěli 18. 000 Kč a jako poděkování jsme mimo jiné obdrželi dopis ze zologické zahrady.


Dželada hnědá

 

Patří sice mezi paviány, přesto se od nich liší několika znaky. Žijí na zemi a na stromy lezou jen výjimečně. Typická je nápadná červená lysina na prsou sloužící k dorozumívání. Nemohou totiž využívat sedacích mozolů, nebo většinu času tráví v sedě. Chloubou samců dželad je mohutná hříva. Ve stáří může dosahovat až k zemi. U samic ji nenajdeme.

Dželady velmi často ohrnují horní ret, přičemž obnažují sytě rudou vnitřní stranu rtu, dásně a dlouhé zuby. Toto chování slouží jako pozdrav či projev podřízenosti mezi jednotlivými členy tlupy.

Další zajímavosti najdete na webových stránkách ZOO Lešná

http://www.zoolesna.cz/cz/zvirata-a-expozice/zvirata.html?zvire=dzelada-hnedaPřiložené soubory:
- Dìkovný dopis ze ZOO Lešná
- Dìkovný dopis ze ZOO Lešná