základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 18.09. 2023 Autor článku Autor: Mgr. Milena Dědková

Čtvrťáci se vrátili v čase do 9. stol. na Velkou Moravu

 V něm byli panem průvodcem obeznámeni s některými typy zemědělského náčiní a především s výzbrojí bojovníků knížecí družiny a vojska. Dobrovolníci také měli možnost si výstroj obléct a poznali tak, že nebyla vůbec lehká. Také luky a šípy dostaly děti  venku k dispozici a směly střílet na terč. Z řemeslníků měli žáci možnost vidět práci slovanského kováře a pekařky. Ta jim také v chýši upekla staroslovanskou placku z ovesných vloček a věřte, byla to dobrota! Aby byla iluze tehdejšího sídliště dokonalá, občas se na prohlídkové trase děti potkaly s kohoutem, slepicemi, husami, nebo kozou. Ještě nějaký suvenýr na památku a vzhůru ze staroslovanského sídliště obehnaného dřevěnou palisádovou hradbou do světa vodního! V areálu Živé vody to bylo opravdu živé! Nejenže se to v podvodním 3,5 m hlubokém a 8 m dlouhém tunelu atraktivními sladkovodními rybkami, rybami, ale i téměř vodními obry jen hemžilo, ale i naše čtvrťáky nenechalo toto zajímavé prostředí v klidu. Byli nadšení a nevěděli, kterého vodního tvora sledovat dřív. Naštěstí to rybám evidentně nevadilo - a to ani největší vyze velké, která je největší sladkovodní rybou světa - a v hojném počtu se nám připlavaly předvést. Vodní svět jsme si prohlédli i na povrchu  ve vodním biotopu a celou dnešní akci jsme uzavřeli prohlídkovou procházkou v rozsáhlém areálu, kde chovají pratur, jenž se kdysi vyskytoval na většině území Evropy. Dnešní den se opravdu vyvedl, počasí nám přálo a vůbec nevadí, že se teoretické poznatky o životě na Velké Moravě čtvrťáci ve škole teprve učit budou. Naopak. Už pro ně bude toto vlastivědné učivo snáze představitelné a pochopitelné. Ale teď už zpátky do reality, do století dvacátého prvního!

FOTO: