základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 06.12. 2017 Autor článku Autor: Dagmar Mandíková

Co jsme nevěděli o Vánocích

Děti ze školní družiny  navštívily dnes skanzen ve Strážnici, aby se tady dozvěděly spoustu zajímavostí o adventu a vánočních svátcích, jak je slavili naši předkové od svatého Mikuláše až po Tři krále.


V jednotlivých chalupách na děti dýchla atmosféra adventu, v jehož průběhu se scházely ženy ze sousedství k přástkám a při práci si vyprávěly tajemné příběhy a pověsti. Viděly pečení štědrovečerních oplatků, naučily se přípravu a prostírání štědrovečerního stolu a ochutnaly typické vánočního cukroví i čerty z kynutého těsta. Svůj um předvedly i pernikářky. Pro děti byly připraveny rukodělné dílničky, kde si mohly vyrobit nejen ozdoby na stromek, ale také drobné vánoční dárky. 


Při procházení celým areálem narazili naši malí koledníci na obchůzku svatého Mikuláše s čerty a andělem, potkali také jiné koledníčky i tajemné bílé postavy – Luce, ale i Tři krále.

FOTOGALERIE