základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 28.01. 2015 Autor článku Autor: admin .

Chaozz - prosinec 2014

Obvykle tu píšu takové ty řeči typu: „V tomto čísle se dočtete tohle a tamto, najdete v něm články o tamtom a támhletom…“ 

Chci to nějak ozvláštnit, však víte, jak nudné bývají ty řeči na úvod.

A tak se tu rozepíšu o tom, co je těžké a co naopak potěší při tvorbě časopisu.

Hned ta první věc mi přijde, jako ta ze všech nejdůležitější. Myslím pravopisné chyby a jejich hledání, nebo opravování. Nic nás v redakci nemrzí tolik, jako když najdeme v časopise chybu ve stejný okamžik, kdy se v kopírce vesele tiskne šedesátý výtisk! Co naplat, v takovém případě se našim čtenářům omlouváme a většinou je na chybu upozorníme. Ale pravopisná chyba není tak hrozná. Když nefunguje křížovka, je to špatné. Přesně to se stalo v minulém čísle – mou nepozorností – a ještě jednou se vám omlouvám. 

Perné chvíle pro ostatní nastávají, pokud odejde šéfredaktor. A s nim tři čtyři redaktoři na střední školy. V takové situaci se:

1) vybírá nový šéfredaktor a sazeč

2) dělá nábor na nové redaktory

3) a poslední: redakce naříká, jak to v dalším roce bez nich nedokáže + podobné řeči

Jenomže pravda je většinou jiná. Já to kdysi zažil. Redaktoři se po chvíli seberou, snaží se o to víc. Nejlepší je, když nám bývalý šéfredaktor s dalším číslem pomůže. Ostatně to se minulý rok stalo. Tom nám dodnes pomáhá a jsme mu za to vděční.

Osobně mě baví sázet časopis, ale není to vždy lehké. Zabere to dost času.

Někdy se stane, že nestíháme vydávat časopis (viz. uzávěrka předminulého čísla, které vyšlo o měsíc později), ale pak se aspoň nasbírá víc článků, fotek a postřehů. Hrozný frmol panoval při uzávěrce minulého čísla, kdy jsem poslední den dostal za úkol nasázet poslední čtyři stránky. Ovšem mně nevadilo, že jsem se ulil ze čtyř vyučovacích hodin…

Ale je stejně nejlepší vědět, že se rok co rok zlepšujeme.

A taky chci pochválit redaktory, protože jsme trhli náš „rekord“. Co si já pamatuju, tak nikdy nemělo prosincové číslo dvacet stran! To je velký úspěch hlavně proto, že se tu sešlo víc článků. Myslím, že vás budou bavit – jsou o cool trendech, ale i o Vánocích.

Přijde mi dobré, že časopis tvoří i naši spolužáci. Máme tu články od vás – slohovky a úvahy – ovšem ty krásné obrázky, těch je tu taky moc.

S tím je spojené to, že se k nám přidala redakce z družiny. Protože časopis čtou žáci nejen na prvním stupni, takové články ho dělají lepším.

Za celou redakci doufáme, že se vám bude časopis zase dobře číst.

David Strnad, 8. B, šéfredaktor a sazečPřiložené soubory:
- chaozz prosinec 2014