základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 26.10. 2018 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Český lev se probouzí aneb 100 let republiky

Dočkali jsme se. Celé páteční vyučování se u páťáků slavilo 100. výročí založení Československé republiky. Podívali jsme se na sestřih nejcennějších událostí let minulých. Poslechli jsme si rozhlasový záznam, odkud k nám jako kouzlem promlouval první československý prezident T. G. Masaryk. Ochutnali jsme jeho nejoblíbenější cukroví, naučili se jeho nejoblíbenější písničku Ach synku, synku.

V matematice jsme na moment opustili téma jehlanů a válců a pokusili se pracovat v duchu nedávné historie. Počítali jsme množství zvířecích nohou na státním znaku 1. republiky, řešili jsme slovní úlohy z prostředí Sokola, Orla a Dělnické tělovýchovné jednoty,  v síti obchodů TUZEX jsme nakupovali za bony, nakoukli jsme pod pokličku prvního ročníku legendární Jizerské padesátky, pokusili se provést nákup v potravinách v roce 1954.

Hudební perličky Pavla Šporcla a jeho povídání o české hymně nám pomohlo si zopakovat historii překrásné písničky Kde domov můj. Zavřeli jsme na chvíli oční víčka a nechali se unášet textem. Že se nedá píseň namalovat? Nenechte se zmást, my se o to pokusili a blankytné vody, nekonečné bory, zelené lučiny a omamně vonící jara květy přenesly na čtvrtky papíru.

Pracovní listy Národního památníku na Vítkově nám posloužily k seznámení se s velkými osobnostmi, jakými byli Karel Kramář, Alois Rašín nebo českoslovenští legionáři. Ve čtení jsme pracovali s textem, kterému tiskařský šotek  nesmyslně zpřeházel věty. Pomohli jsme mu opět vdechnout řád a správnou časovou posloupnost od dob Rakouska–Uherska, přes zahraniční odboj, politickou práci profesora Masaryka až po vyhlášení samostatnosti Československého státu.

V rámci pracovních činností jsme vytvořili nástěnku a obléknout se do státních barev bylo odměnou za naši práci.

Na závěr si neodpustím vepsat konec básně Jiřího Žáčka – Má vlast, protože je jednoduše krásná.


...A přece jsi jí čím dál blíž,

i když ji zapřeš. Nemáš na vybranou.

Neseš ji v sobě, věčný kříž – 

Svou zemi krásnou, zemi milovanou.

 

https://zsvin.rajce.idnes.cz/2018_10_26_5AB_Cesky_lev_se_probouzi/