základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 18.05. 2022 Autor článku Autor: Mgr. Petra Hrabovská

Až na dno Macochy

Šesťáci se v úterý 17.5. 2022 vypravili na první postcovidový školní výlet do Moravského krasu. A mohl by jim ho závidět i sám Jules Verne. Během desetihodinového dobrodružství jsme vystřídali autobus, vláček, lodičky, lanovku i vlastní pohon a mnohdy jsme museli překonávat i své meze. Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v České republice a my se přesvědčili o tom, že právem. Především díky temným hlubinám, tajemným dómům, krápníkové výzdobě a dechberoucí monumentálnosti propasti Macocha. Plavba motorovým člunem nás pobavila asi nejvíc. Pan převozník zřejmě posnídal  vtipnou kaši a společná trasa po ponorné řece Punkvě nás rozesmávala ještě dlouho po té. Někdy šlo doslova o krk, uši, ruce či celou hlavu, ale šikovným manévrováním a naší disciplínou jsme dopluli beze ztrát. I místní obchodníci z nás museli mít ohromnou radost. Do našich batůžků putovala tu drobná drúza ametystu, tu náramek z růženínu, úlomek krápníku, prstýnek s achátem nebo kousek křišťálu. Výjezd lanovkou na vrchní můstek Macochy byl pro některé první zkušeností. Ani závratě a strach z výšek nás nezastavil. O to víc jsme si zasloužili pohled do 138 metrové hloubky. Ale jen s velkým respektem a opatrností. A že je to opravdu “wau”!

Dobrou náladu nám nemohl zkazit ani májový deštík. Při myšlence na propršený výlet jsem vyrostla aspoň o půl druhého metru, zvlášť když týden před byl naprosto ukázkový a dle předpovědi i následující týden bude zalitý sluncem. Ale nakonec…nakonec byl ten náš lejavec na Macoše zdrojem dobré nálady a jen podtrhl naše pocity úspěšných dobyvatelů s geologickou duší.

A ty moravské lidové, které zazněly pro radost nás všech v autobuse, to už byla jen pomyslná třešnička na dortu, který jsme snědli až moc hltavě a teď už nás opět čekají jen samé jistoty v podobě písemek a zkoušení.

Prozkoumali jsme, poznali a budeme chránit jeden z krásných klenotů naší přírody.


                                                             Holky a kluci ze 6.A a 6.C s třídními učitelkami

https://zsvin.rajce.idnes.cz/Az_na_dno_Macochy/