základní škola Pod Vinohrady
ZSvin.cz -> Článek
Datum přidání článku Datum: 14.03. 2019 Autor článku Autor: admin .

21 března - Ponožkový den

Ve čtvrtek 21. března je Světový den Downova syndromu, což je geneticky podmíněné onemocnění, které je způsobeno poruchou 21. chromozomu.  Ročně se narodí asi 50 dětí s tímto syndromem. Není to bohužel léčitelné. Děti s Downovým syndromem jsou velice učenlivé, a přestože jim učení trvá déle a stojí větší úsilí, obvykle se naučí vše důležité - samoobsluhu, čtení a psaní, zapojí se aktivně do rodinného života, věnují se sportům, hrají na hudební nástroje, osvojí si tanec a mnoho dalších dovedností. Jejich výchova je sice náročnější, ale radostná. Soužití s nimi, i přes všechny související komplikace, často obohatí a pozitivně ovlivní život jejich rodin i blízkého okolí.

Už na pohled jsou jiní, a proto se jim někteří smějí. Ale jsou citliví a laskaví. Jsou to děti upřímné a dobré, bez falše a přetvářek. Tito lidé neubližují a přinášejí svému okolí radost. Pojďme v tento den podpořit lidi s Downovým syndromem a vyjádřit jim svoji podporu i my! 

Ptáte se jak? No přece tak, že si na každou nožku oblečeme jinou ponožku.


Tento Světový den má svůj vlastní symbol a tím je pár odlišných ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto celoživotního onemocnění - poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

 

A proč právě 21.3.?

Datum tohoto Světového dne je také spjato s příčinou Downova syndromu, a to s 21. chromozomem, který je ztrojený (místo obvyklého počtu jednoho páru chromozomů, mají lidé s Downovým syndromem právě 3 tyto chromozomy). Odtud datum 21.3.!

 

Každý člověk má v každé buňce kompletní genetickou výbavu – 46 chromozomů. Je to 22 párů stejných chromozomů a poslední 2 chromozomy určují pohlaví člověka. Ženy mají chromozomy XX a muži XY. 

 

VIDEO - SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU  VIDEOPOZDRAV - Rodiny dětí s DSPřiložené soubory:
- chromozomy